Meryem Ana Evi Kilisesi Selçuk İzmir

Author: Yorum yapılmamış Share:

Meryem Ana  Evi Kilisesi Selçuk İzmir  90’ların sonuna doğru Papa IV. Paul tarafından Hristiyan dünyası için resmi bir Hac merkezi olarak ilan edilen Meryem Ana Evi, son zamanlarınen popüler uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir.Sadece Hac niyetiyle seyahat edenleri değil, günübirlik turistik amaçlarla gezinen seyyahlarıda mistik havasıyla etkilemektedir. Hristiyan dünyasında 15 Ağustos tarihinde Meryem’in göğe yükseldiğine inanılır ve Meryem Ana Evinin bahçesinde geleneksel olarak her yıl bu tarihte ayin düzenlenir.

Meryem Ana  Evi Kilisesi Selçuk İzmir ;tarihi, kültürel, arkeolojik, sanatsal dokularıyla son zamanların en çok rağbet görenEfes antik kenti yakınlarında, Bülbül dağının zirvesindeyer almaktadır. AzizYuhanna’nın kendi incilinde de belirttiği üzere, Hz. İsa annesi Meryem’i ve en çok sevdiği havarisi Yuhanna’yı birbirlerine emanet etmiştir. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesi olayından sonra,Aziz Yuhanna Meryem Ana’yı da alarak Efes dolaylarına gelmiştir. Elde edilen bazı diğer buluntular ışığında da, Meryem Ana’nın Efes’e geldikten burada yaşadığına inanılmaktadır.

Meryem Ana Evi’nin1800’lerde keşfedilmesi, Almanya’da şifası bulunamayan bir hastalığa yakalanan rahibe Anne CatherineEmmerich’inanlatımlarına dayanarak gerçekleşmiştir. Hastalığı süresince gördüğü rüyalara ve özel görümlere istinadenrahibenin ölümünden sonra (1842) “Meryem’in Hayatı” adlı bir kitap basılmıştır ki bu kitap Hristiyan dünyasında çok büyük bir yankı yaratmıştır. Kitapta, Efes dolaylarındaki bu evin konumu ve dış görünümü ile ilgili detaylıbilgi verilmesi, Meryem Ana ve Aziz Yuhanna’nın Kudüs’ten Efes’e gelirken yolculuklarında yaşanan olayları ve Meryem Ana’nın, oğlu İsa için nasıl üzüldüğünün anlatılması mucizevibir olaydır aslında.Zira, rahibe Anne Catherine, çocukluğundan itibaren yatalak bir hasta olarak hayatını sürdürmüştür. Bu durumda daha önce Efes’e gelip buraları görmüş olması beklenemez.

  • ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ NOKTALAR

M.S. 1. yüzyıla ait su sarnıcından sonra eve doğru yürüdüğünüz yolun sonunda sol tarafınızda Meryem Ana heykelini göreceksiniz. Heykelden sonra, 1951-52 yılları arasında restore edilen Meryem Ana Evi’ni ziyaret ettikten sonra merdivenlerden inince aşk, para ve sağlık getirdiğine inanılan 3 çeşmeden su içip yanında bulunan dilek duvarına dileklerinizi bağlayabilirsiniz. Ziyaretinizi gerçekleştirdikten sonra Meryem Ana Evi’nden ayrılmadan önce, CafeTurco’da Türk kahvesi içebilirsiniz.Meryem Ana  Evi Kilisesi Selçuk İzmir
Dini bir ziyaret yeri olduğu için uygun kıyafetle gidilmesi beklenmektedir. Meryem Ana Evi’ndeki görevli kişilerden istediğiniz takdirde ev ziyareti süresince şal vs. temin etmeniz mümkündür. Burada görevli Katolik rahiplerin sıcak ve samimi yaklaşımı gözünüzden kaçmayacak başka bir ayrıntıdır.Meryem Ana  Evi Kilisesi Selçuk İzmir

  • NASIL GİDİLİR ?

Kendi özel aracınızla gidebileceğiniz gibi, Kuşadası’ndan dolmuş kullanarak Selçuk’a, Selçuk’tan da taksi kullanarak Meryem Ana Evi’ne ulaşabilirsiniz (Selçuk-Meryem Ana Evi 9 km). Kuşadası’ndan Meryem Ana Evi’ne direk araç yoktur.

Previous Article

Efes Harabeleri

Next Article

İzmir Selçuk Şirince Köyü

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir