Kuşadasi Milli Park

Author: Yorum yapılmamış Share:

Kuşadası Milli Park Kalamaki 2019 yılı Millipark giriş ücreti  Milli parka nasıl gidilir milli park kanyon milli park domuzları Milli park açılış saatleri Milli park nerede Milli park kamp alanı ?  vb gibi tüm sorularınızı aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Parkın kuzey kıyılarında doğal güzelliğiyle insanları kendine çekip büyüleyen, kimisi kumlu kimisi taşlı tertemiz koy ve plajlar bulunmaktadır. Bu koylar mavi bayrak ile ödüllendirilmiştir. Koyların hepsinde piknik masaları , tahta şezlong ve güneşlikler, duş , wc , kafe mevcuttur. Mangal yakmak kesinlikle yasaktır.

 • Milli Park Kalamaki Koyları

Davutlar Milli Park’ta bir birinden güzel muhteşem koylar bulunmaktadır.Bu koylar oldukça popüler olduğundan ünleri yurtdışına kadar yayılmıştır.Yerel halk ve çevre illerden gelen tatilcilerin gözde yerlerinden biridir.Adeta cennetten bir yer olduğu hissini girer girmez yaşatmaktadır. Koylarda ki deniz suyunun rengini görünce inanamayacaksınız suyun bu kadar berrak ve net olması sizi bazen derinlik konusunda yanıltabilir.

 • Kavaklıburun koyu
 •  Karasu koyu
 •  İçmeler koyu
 •  Aydınlık koyu
 • Kuşadası Milli Park   Nerede Nasıl Gidilir ?

Milli Park ‘ye girer girmez koylar belirli aralıklarla sıralanmaya başlar. İster kendi vasıtanızla isterseniz Kusadasi – Davutlar yada Güzelçamlı’dan bineceğiniz minübüsler ile kolayca hepsine ulaşabilirsiniz.Yaz aylarında hafta sonlarında geceden gelen günübirlik tatilciler açılışa kadar araçlarıyla kuyrukta beklerler.Hafta içi gitmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.Kus adası ve Davutlardan kalkan Millipark tekne turu ile de  Millipark koylarını görebilir yüzebilirsiniz.

Kusadası Millipark’da yabani domuzlar gelen tatilcilerin bıraktıkları yiyecek artıkları yüzünden tatilcilerin denize girdiği plajlara kadar gelip yiyecek aramaktadır.Bir nevi insanlara alışmış durumda da olsalar dikkat edilmesi gereken bir konu.

 • Kuşadası Milli Park (Dilek Yarım Adası) Tanıtım 

Kusadasi Millipark Türkiye’nin ve dünyanın en benzersiz doğal alanlarından birisidir Dilek Yarımadası. Büyük Menderes Deltası Milli Parkı 27.675 hektarlık bir alana sahiptir. Bu alanın 10.985 hektarı 19/05/1966 yılında Milli Park ilan edilen Dilek Yarımadasına, 16.690 hektarı 1994 yılında Milli Park ilan edilen Büyük Menderes Deltasına aittir.

Kusadasi Milli Park Uluslararası Sulak alanlar sözleşmesi (Ramsar), Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam ortamlarının korunmasına yönelik sözleşme(Bern), Biyolojik çeşitlilik anlaşması(Rio) ve Akdeniz’in kirliliğe karşı korunması sözleşmesi(Barselona)kapsamında, korunan alan niteliğindedir. Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuş Alanı, Bitki Alanı, Memeli alanı ve Doğa Alanı bakımından önemlidir.Kuşadasi Milli Park Kalamaki

Yılda yaklaşık 700.000 yerli ve yabancı misafir Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkını ziyaret etmektedir.

Ziyaretçiler, düzenlenmiş alanlarda günübirlik olarak deniz sporları yapabilecekleri gibi, eko-turizm kuralları çerçevesinde, belirlenmiş rotalarda doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, foto safari, manzara izleme, olta balıkçılığı, kültürel yürüyüşler, kuş gözlemciliği ve botanik turu etkinliklerini de yapabilirler.

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, dünyada bir örneği daha olmayan; bir yanda Akdeniz’den Kafkasya’ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü botanik bahçesi; yırtıcı kuşları ve vahşi hayvanlarıyla bir dağlık arazi ve onu çevreleyen su altı zenginlikleri, diğer yanda da yüzlerce kuş türünü barındıran, zengin balık çeşitleriyle bir delta ve bütün bunları çevreleyen tarihi ve kültürel zenginliklere sahiptir.

Milli Park florasında 95 familyaya ait; tür, alttür ve varyete düzeyinde 804 adet bitki türü belirlenmiştir. Bu bitkilerden 6 adedi dünyada sadece burada görülen endemik türlerdir. Milli Park Akdeniz maki florasının hemen hemen bütün bitki türleri ile Kuzey Anadolu ormanlarına özgü bazı küçük orman topluluklarının birlikte yetiştiği tek yerdir.

Milli Parkta Akdeniz maki florasının hemen hemen bütün bitki türlerinin en canlı ve sağlıklı örnekleri yer almaktadır. Milli park, Kuzey Anadolu ormanlık yörelerine özgü Anadolu Kestanesinin en güneye indiği, ülkemizde birkaç yerde bulunan Kartopu’nun, Finike Ardıcı’nın, Melez Pırnal Meşesi’nin ve Dallı Servi’nin küçük orman toplulukları meydana getirerek yetiştiği tek yerdir.

 • Kuşadası Milli Park Kanyon

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içerdiği benzersiz bitki çeşitliliği nedeniyle Avrupa konseyi tarafından Flora bio genetik rezerv alan ilan edilmiştir.

16.690 hektar olan Büyük Menderes Deltası 1994 yılında Milli Park Statüsü verilerek Uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış bir doğa alanıdır. Ülkemizde yaşam alanları iyice daralan kuşların özgürce yaşayabileceği ender yerlerden birisi Büyük Menderes Deltasıdır. İçinde nesli tehlike altında olan çok önemli türlerin bulunduğu 256 adet kuş türü burada üremekte, barınmakta ve beslenmektedir. Kuşadasi Milli Park Kalamaki

 •  Milli park Açılış Saati 

 • 08.00 / 19.00
 • 2020 yılı Milli Park Giriş Ücreti :

2020 yılı Millipark giriş ücreti                 İndirimli  Yaya        2.5 TL
2020 yılı Millipark giriş ücreti                  Yaya                            5 TL
2020 yılı Millipark giriş ücreti                  Bisiklet                       5 TL
2020 yılı Millipark giriş ücreti                  Motorsiklet              10 TL
2020 yılı Millipark giriş ücreti                  Otomobil                 15 TL
2020 yılı Millipark giriş ücreti                  K.Minibüs               45 TL    
2020 yılı Millipark giriş ücreti                  B.Minibüs               75 TL
2020 yılı Millipark giriş ücreti                  Otobüs                     120 TL

Previous Article

Priene Antik Şehir

Next Article

Zeus Mağarası Davutlar

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir