Kuşadası kadına şiddete Hayır dedi

Author: Yorum yapılmamış Share:

Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü nedeniyle düzenlenen “Yaşamak İstiyoruz Özgür ve Korkusuz” başlıklı panele ev sahipliği yaptı. Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliğinde düzenlenen panele Karikatürist Meral Onat, Hakim Gülay Berkay ve Yazar Pelin Buzluk konuşmacı olarak katıldı.

“Yaşamak İstiyoruz Özgür ve Korkusuz” başlıklı panelin ilk konuşmacısı Hakim Gülay Berkay, şiddete gerçekten maruz kalan kadınların genelde sessiz kaldığını “Cinsiyete dayalı ayrımcılığın önüne geçmek için imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin hükümleri ne yazık ki ülkemizde tam anlamıyla uygulanmıyor. Kanun ve yasalarımızda sadece kadınların korunmasına yönelik bir madde yok. Önümüze şiddete dayalı birçok dava geliyor fakat gerçekten şiddet gören kadınlar seslerini çıkartamıyor” dedi.

Gülay Berkay’ın ardından konuşan Karikatürist Meral Onat, toplumların çağdaşlaşması ile şiddetin son bulacağını belirterek “Bir toplumda her şey insanların vicdanına bırakılıyorsa o toplumda düzen yoktur. Şiddetin son bulması için cinsiyet eşitsizliğini bitirmek gerekir. Kadınıyla, erkeğiyle bilinçli bir toplumda şiddet yok denecek kadar azdır” dedi.

Yazar Pelin Buzluk ise ataerkil toplumlarda kadının ön planda olmadığını belirterek “25 Kasım kadın mücadelesinin büyüdüğü gündür. Şiddete uğrayan herkes kadının mücadele ortağıdır. Çocuklar ve eşcinseller de en az kadınlar kadar şiddete maruz kalıyor. Bunun suçlusu ataerkil toplumu benimseyen erkekler ve kadınlardır. Sosyal devlet anlayışı ve çağdaşlaşma bu sorunu çözecektir” dedi.

  Next Article

Kuşadası’ndan İzmir’e Destek

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir